Winterthur Research Fellows

2019-2020

POSTDOCTORAL FELLOWSHIP (1 award)

Erin Pauwels, Ph.D., Assistant Professor of Art History, Tyler School of Art & Architecture; Temple University; Philadelphia, PA; Art History; “Napoleon Sarony and the Art of Living Pictures: American Photography’s Intermedial History”; 4-month fellowship.

DISSERTATION FELLOWSHIPS (4 awards)

Amy Huang, Ph.D. Candidate; Brown University; Providence, RI; Theatre Arts and Performance Studies; “Nineteenth-Century Secrecy and Theatrical Disorientation”; 4-month fellowship.

Erica Lome, Ph.D. Candidate; University of Delaware; Newark, DE; History; “Heirlooms of Tomorrow: Crafting and Consuming Colonial Reproduction Furniture, 1890-1945”; 4-month fellowship.

Marika Plater, Ph.D. Candidate; Rutgers University; New Brunswick, NJ; History; “Escaping New York: An Environmental History of Working-Class Leisure”; 4-month fellowship.

Alka Raman, Ph.D. Candidate; London School of Economics and Political Science; London, United Kingdom; Economic History; “Learning from the muse: Indian cotton textiles and British industrialisation"; 4-month fellowship.

SHORT-TERM  FELLOWSHIPS (19 awards)

Indranil Banerjie, Independent Scholar; Greater Noida, India; Period Furniture; “Influence of 18th English Cabinetmakers on India”; 1-month fellowship.

Kristen E. Beales, Ph.D. Candidate; The College of William & Mary; Williamsburg, VA; History; “Thy Will Be Done: Merchants and Religion in Early America, 1720-1815”; 1-month fellowship.

George Boudreau, Ph.D., Senior Research Associate; McNeil Center for Early American Studies; Philadelphia, PA; Public History; “‘Telling the Story:’ Objects, Spaces, Material Culture and the Interpretation Presentation of Early America’s History”; 1-month fellowship.

Steven Robert Brown, Independent Teacher; Manchester, MA; Furniture; “Investigation into Classical Proportioning in Eighteenth Century Furniture”; 2-week fellowship.

Kristen Brownell, Ph.D. Candidate; Claremont Colleges; Claremont, CA; English Literature; “The Early American Bookcase: Narrator of Identity”; 1-month fellowship.

Camden Burd, Ph.D. Candidate; University of Rochester; Rochester, NY; History; “The Ornament of Empire: Nurserymen and the Making of the American Landscape”; 1-month fellowship.

Alicia Carroll, Ph.D., Associate Professor; Auburn University; Auburn, AL; English; “Sacred Groves: Local Ecologies in Victorian Literature and Culture”; 1-month fellowship.

Chloe Chapin, Ph.D. Candidate; Harvard University; Cambridge, MA; American Studies; “Peacocks to Penguins: the Ubiquitous Uniformity of Male Evening Dress”; 1-month fellowship.

Frank J. Cirillo, Ph.D., Bradley Foundation Postdoctoral Fellow; Nau Center for Civil War History, University of Virginia; Charlottesville, VA; Civil War Era; Slavery, Abolitionism, and Emancipation; Black Atlantic World; “The Abolitionist Civil War: Antislavery Reformers and the Fate of the Republic”; 2-week fellowship.

Theresa Downing, Ph.D. Candidate and Interdisciplinary Doctoral Fellow; University of Minnesota; Minneapolis, MN; Contemporary Fiber Art, American Art, Material Culture; “Vulnerable Materials, Vulnerable Bodies: Horsehair and Infestation in Ann Hamilton’s tropos and Historical American Domestic Objects”; 2-week fellowship.

Molly Duggins, Ph.D., Lecturer in Art History and Theory; National Art School; Vaucluse, Australia; Art History; “Albums and Empire in the Nineteenth Century”; 2-week fellowship.

Freya Gowrley, Ph.D., Post Doctoral Fellow; University of Derby; Derby, United Kingdom; History of Art; “Collage before Modernism: Art & Identity in Britain & North America, 1680-1912”; 1-month fellowship.

Christopher Grant, Ph.D. Candidate; University of Chicago; Chicago, IL; Anthropology; “Crafting Community: Race, Creative Labor, and Everyday Aesthetics in the Creole Faubourgs of New Orleans, 1790-1865”; 1-month fellowship.

Sharon C. Mehrman, Designer & Furniture Maker; Sharon C. Mehrman Woodworking; Florence, MA; Design, Technology, Historic Trades, Material Culture; “Technology & Woodworking in America’s Industrial Satellites, 1840-1890”; 1-month fellowship.

Claire Meldrum, Ph.D., Instructor, Faculty of Humanities and Social Sciences; Sheridan College; Oakville, Ontario; American Literature, Gender Studies; “Anna Katharine Green: A Biography”; 2-week fellowship.

Ashley Rattner Ph.D., Postdoctoral Fellow; East Tennessee State University; Johnson City, TN; English; “‘We have been with you more than one hundred years, and are still not understood’: Framing Fantasies of the Shaker-Tolstoy Correspondence”; 1-month fellowship.

Cynthia Smith, Ph.D. Candidate; Miami University; Oxford, OH; Literature; “Sentimental Sailors: Rescue and Conversion in Antebellum U.S. Literature”; 1-month fellowship.

Rebecca Szantyr, Ph.D. Candidate; Brown University; Providence, RI; History of Art; “Nicolino Calyo: A Wider View of American Art, 1833-1855”; 2-week fellowship.

Nathan Tye, Ph.D. Candidate; University of Illinois at Urbana-Champaign; Urbana, IL; History; “The Far Goer: Jack Taylor, Thoreau, and the Meaning of Walking, 1890s-1920s”; 1-month fellowship.

MAKER-CREATOR FELLOWSHIPS (9 awards)

Lauren Frances Adams, Associate Professor of Art; Maryland Institute College of Art; Baltimore, MD; Painting/Drawing; “Décor for Dissenters: Protest and the Americana Way”; 1-month fellowship.

Felicia Cooper, MFA Candidate; University of Connecticut; Storrs, CT; Puppetry Arts; “The Moon Lady: Edna Cooke Shoemaker’s Life and Work”; 6-week fellowship.

Kimberly Hall and Justin Hardison, Nottene Studio; Philadelphia, PA; Illustration and Printmaking; “Wallpaper Stories”; 2-week fellowship.

Elaine Ng, Independent Artist; Rockland, ME; Art; “But Where Are You Really From? An Ecological Fingerprint of Place”; 1-month fellowship.

Deirdre Murphy, Artist/Visiting Assistant Professor; Lehigh University; Bethlehem, PA; Fine Arts; “Absence / Presence: Audubon’s Birds”; 2-week fellowship.

Rebecca Rukeyser, Guest Faculty; Bard College Berlin; Berlin, Germany; Creative Writing; “Information Flow in Domestic Spaces: The Spread of Scandal in 18th Century Sitting Room Culture”; 2-week fellowship.

Amanda Thatch, MFA Candidate; University of Wisconsin, School of Human Ecology; Madison, WI; Design Studies, Textiles; “Books and Textiles, Structure and Content”; 2-week fellowship.

Stefania Urist, Independent Artist; Londonderry, VT; Sculpture; “Research Garden Architecture for Sculpture Garden Installations”; 2-week fellowship.

Pamela F. Wik-Grimm, Independent Author; Binghamton, NY; “Online GIS database of ship log data and associated contextual materials”; 1-month fellowship.

2018-2019

POSTDOCTORAL FELLOWSHIP (1 award)

Christina Michelon, Ph.D.; MN; Art History; “Printcraft: Making with Mass Images in Nineteenth-Century America”; 4-month fellowship.

DISSERTATION FELLOWSHIPS (4 awards)

Rachel Thayer Boothby, Ph.D. Candidate, University of Wisconsin-Madison, Madison, WI; Geography; “Everything but the Squeal: The Material Afterlife of the Pig in Modern America”; 3.5-month fellowship.

Brett Culbert, Ph.D. Candidate, Harvard University, Cambridge, MA; Architecture, Landscape Architecture, and Urban Planning; “Britain’s Imperial Prospects and the Aesthetic Origins of Scenographia Americana (1725-1775)” 2-month fellowship.

Carrie Glenn, Ph.D. Candidate, University of Delaware, Newark, DE; Atlantic History; “The Revolutionary Atlantic of Elizabeth Beauveau and John Joseph Borie: Commerce, Vulnerability and U.S. Connections with French Atlantic, 1780-1820”; 4-month fellowship.

Lindsay Wells, Ph.D. Candidate, University of Wisconsin-Madison, Madison, WI; Art History; “Plant-Based Art: Indoor Gardening and the Aesthetic Movement, 1860-1900”; 4-month fellowship.

Courtney Wilder, Ph.D. Candidate, University of Michigan, Ann Arbor, Ann Arbor, MI; History of Art; “Novel Impressions in Printed Textiles”; 4-month fellowship.

SHORT-TERM  FELLOWSHIPS (20 awards)

 David Bosse, Librarian and Curator of Maps, Historic Deerfield, Deerfield, MA; Visual Culture; “To Give a Pleasing Effect: Manual Coloring in Historical Context”; 1-month fellowship.

 Lydia Mattice Brandt, Ph.D., Associate Professor, University of South Carolina, Columbia, SC; History of American Architecture and Material Culture; “The Antebellum Plantation in Popular American Visual Culture”; 1-month fellowship.

Basil Considine, Ph.D., Visiting Faculty in Music and Graduate Writing Coordinator, University of Tennessee at Chattanooga, Chattanooga, TN; Music History and Performance; “The Costs of Domestic Music Making in the Early American Republic between Revolution and Civil War (1775-1865)”; 1-month fellowship.

Elyse D. Gerstenecker, Ph.D. Candidate, University of Virginia, Charlottesville, VA; Art and Architectural History; “In Some Way Southern: Lycett Studios, Newcomb Pottery, and Design in the New South”; 1-month fellowship.

Reed Gochberg, Ph.D., Lecturer, History and Literature, Harvard University, Cambridge, MA; 19th-century American Literature; “A House of Ideas: Museums, Science, and Knowledge in Nineteenth-Century American Literature”; 2-week fellowship.

Arlene Hutton, Faculty (playwriting), The Barrow Group Theatre Company, New York, NY; Playwriting; “The Shakers of Mount Lebanon Will Hold a Peace Conference This Month”; 1-month fellowship.

Amy H. McAuley, Owner, Oculus Fine Carpentry, Portland, OR; “18th-Century Door Joinery”; 2-week fellowship.

Patrick Morgan, Ph.D. Candidate, Duke University, Durham, NC; English; “Manifesting Vertical Destiny: Geology, Reform, and the Stratified Earth in American Literature, Long Nineteenth Century”; 1-month fellowship.

Dawn Odell, Ph.D., Associate Professor, Lewis & Clark College, Portland, OR; Art History; “Chinese Art in the Early United States”; 1-month fellowship.

Colin Patrick Rydell, Ph.D. Candidate, The University of Chicago, Chicago, IL; Early Modern British and Early American History; “Alcohol in the Garden of Eden: The Cider Boom in England, 1650-1763”; 1-month fellowship.

Elizabeth Schmidt, Ph.D. Candidate, University of California, Santa Barbara, Santa Barbara, CA; Modern British Empire; “Food Anxiety and the Development of Colonial Hybrid Identities in the Eighteenth Century British Atlantic”; 1-month fellowship.

Kimia Shahi, Ph.D. Candidate, Princeton University, Princeton, NJ; Art History; “Margin, Surface, Depth: Picturing the Contours of the Marine in Nineteenth-Century America”; 1-month fellowship.

Kimberly Sherman, Ph.D. Candidate, University of St. Andrews, St. Andrews, United Kingdom; Modern History; “‘We literally die daily’: Disease, Death, and the Remaking of Families in the American South, 1680-1820”; 1-month fellowship.

Rebecca K. Shrum, Ph.D., Associate Professor, Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI), Indianapolis, IN; American Material Culture, Public History; “Bringing Probate Inventories into the Digital Realm: A Re-imagination of the Work of Alice Hanson Jones”; 3-week fellowship.

Elizabeth Simmons, Ph.D. Candidate, University of Delaware, Newark, DE; Italian Baroque Art; “Volterrano as Draftsman: Style, Technique & Connoisseurship of Drawings in Seicento Florence”; 1-week fellowship.

Kacey Stewart, Graduate Student, University of Delaware, Newark, DE; English, “The Aesthetics of Classification: Field Guides and Travel Narratives”; 2-week fellowship.

Jordan Michael Wingate, Ph.D. Candidate, University of California, Los Angeles, Los Angeles, CA; Early American Literature, History of the Book; “The Periodicals Origins of the American Self”; 1-month fellowship.

Elisabeth M. Yang, Ph.D. Candidate, Rutgers University, Camden, NJ; Childhood Studies; “‘Babies on the Move’: Baby Carriages as ‘Coaches’ of “Royalty’ and Societal Realities in America and Britain, 1865-1950”; 2-week fellowship.

Madeline Lee Zehnder, Ph.D. Candidate, University of Virginia, Charlottesville, VA; American Literature; “Unsettling Miniatures: Reality, Scale, and Crises of Representation in America, 1790-1850”; 1-month fellowship.

Bo Zhang, Ph.D., LEED AP, Assistant Professor, Oklahoma State University, Stillwater, OK; Landscape Architecture; “Chinese Influences on the Designed Landscapes in the United States, From 1860 to 1940”; 5-week fellowship.

MAKER-CREATOR FELLOWSHIPS (8 awards)

Katee Boyle, Multidisciplinary Artist; “Clothing as Necessary Armour, The Wear and Tear of Dress Codes of 17th Century through Present Day”; 1-month fellowship.

Annie Coggan, Adjunct Assistant Professor, Pratt Institute, New York School of Design, New York, NY; and Principal, Coggan Crawford Architects, New York, NY; Design, Interiors, Furniture; “Didactic Decorative Object on the theme of Winterthur’s Scrapbook”; 2-week fellowship.

Elissa Edwards, Artistic Director for Elan Ensemble, Ensemble-in-residence at the Hammond-Harwood House Museum; Annapolis, MD; Early Music and Historical Performance Practice; “Beyond Just ‘A Lady with a Harp’: Illuminating and Contextualizing Female Musicians in the Early American Republic”; 1-month fellowship.

Daniel Feinberg, Assistant Professor of Design and Sculpture, Berea College, Berea, KY; Studio Art; “Pavement|Adorned”; 2-week fellowship.

Rebecca Gilbert, Independent Artist, represented by The Print Center, Philadelphia, PA; Adjunct Faculty at The University of the Arts, Phildelphia, PA; and Adjunct Faculty at Maryland Institute College of Art, Baltimore, MD; Visual Arts/Printmaking; “Visions of Plenty: Observation, Perception, Illusion, and Reverie”; 1-month fellowship.

Jessica Harvey, Photographer/Artist, working with the Byrdcliffe Arts Colony Archive; “Arrows of the Dawn”; 1-month fellowship.

Ana M. Lopez, Associate Professor, Area Coordinator, Metalsmithing & Jewelry, University of North Texas, Denton, TX; “You See AC”; 2-week fellowship.

Heather Ossandon, Visiting Assistant Professor, Ceramics/3D, Delaware State University, Dover, DE; Ceramics/Sculpture “The Communal Bowl”; 1-month fellowship.

 

All Rights Reserved